Mapování disků a zjištění systémových informací

Mapování disků

Příkaz map

Pro mapování síťových disků se používají písmena F až Z. Pokud nechceme nebo nemůžeme nastavit přiřazení zástupných písmen napevno, můžeme využít " *1 ", což zaručí použití prvního volného písmene pro síťový disk.

Syntaxe mapovacího příkazu Novellu je následující:

MAP_ROOT_DRIVE:=Volume:CESTA\%LOGIN_NAME%

Vyplněný příkaz pak bude vypadat: (pro namapování školního disku uživatele T1015)

map r k:=skolni_1_work:home\T10\T1015

Mapování ve Windows

Ve Windows si můžete formou síťového disku připojit adresář ze serveru. Chcete-li data z takového adresáře takto zpřístupnit, postupujte takto:

Systémové informace

Občas je důležité vědět, jaký hardware obsahuje váš počítač. Nejčastěji se tak stává při řešení problémů nebo při spouštění náročnějších her. Většina těch podstatných je roztroušena takřka po celém systému. Chcete-li však zobrazit jejich souhrn, je nejrychlejší použít Systémové informace.

Zobrazují se přes 'Ovládací panely' a ikonu 'Systém'.
Známou cestou je také poklepat pravým tlačítkem na 'Počítač' a možnost 'Vlastnosti'
Neznámou metodou je stisknout klávesovou zkratku Win + Pause a opět se dostaneme na kartu 'Systém'.

Většině uživatelů tento rychlý přehled stačí. Odborník již potřebuje znát podrobnější informace například o grafické kartě a ty se zde nedozví. Proto je v systému integrován podrobnější nástroj Systémové informace. Lze jej najít v nabídce Start.

Tento nástroj lze také využít v Příkazové řádce. Stačí zadat příkaz:

systeminfo

Komerční software

Podrobněji se problematice analýzy počítačového hardwaru zabývá mnoho komerčního software, mnoho z nich i pod licencí freeware. Jeho výhodou je především to, že kromě zjištění informací dokáže ještě vyhodnotit výkon počítače tzv. benchmark a vyhodnotit tak celou sestavu tz. grafické karty, pevné disky i SSD uložiště.
Osvědčené benchmarkovací nástroje:

  • AIDA64 (dříve Everest)
  • CPU-Z
  • GPU-Z
  • PC Wizard 2012
  • 3DMark 12

Výsledkem měření parametrů je většinou nějaký druh skóre, které reprezentuje výkon testovaného počítače. Slouží nejen k porovnání mezi soutěživě založenými přetaktovávači a ladiči počítačů, ale také pro vyhodnocení, zda je výkon odpovídající a nějaká komponenta nezpomaluje jinak výkonný celek.