Připojení k linuxovému serveru

Server

Popis

Jsou v zásadě dva způsoby, jak se lze něco udělat na vzdáleném linuxovém počítači podle toho, jakým protokolem smím přistupovat:

Práce přes FTP je velice omezená a prakticky se tím dají pouze kopírovat soubory a nastavovat jim práva. Přístupem přes SSH se dá plnohodnotně na vzdáleném serveru pracovat se vším všudy, samozřejmě podle toho, jaká mám přidělena práva. To, jako metodou můžu přistupovat, určuje správce serveru. Standardní webhostingy podporují pouze FTP. V následujících úkolech budeme pracovat přes SSH.

K připojení přes SSH potřebujete znát:

Adresa počítače může být jak IP adresa (jak lokální, tak veřejná), tak doménové jméno (SSH si jej přeloží).
Jestliže jsem obdržel výše zmínění informace, potřebuji na připojení program, který se jmenuje SSH klient. Existuje jich více, nejčastěji uváděné jsou tyto:

Připojení

PuTTY je klient protokolů SSH, Telnet, rlogin a holého TCP. Dříve byl dostupný jen pro Windows v současnosti je dostupný i pro různé UNIXové platformy. Původním autorem je Simon Tatham z Cambridge. PuTTY je svobodný software, šířený pod licencí MIT.

SSH je v informatice označení pro zabezpečený komunikační protokol v počítačových sítích, které používají TCP/IP. SSH byl navržen jako náhrada za telnet a další nezabezpečené vzdálené shelly (rlogin, rsh apod.), které posílají heslo v nezabezpečené formě a umožňují tak jeho odposlechnutí při přenosu pomocí počítačové sítě. Šifrování přenášených dat, které SSH poskytuje, slouží k zabezpečení dat při přenosu přes nedůvěryhodnou síť, jako je například Internet.

Připojení ve škole

Pod OS Linux spustit terminál a pomocí příkazu:

ssh loginname @192.168.10.8

Z OS Windows přes Putty.exe, položka 'Session', připojit se na IP 192.168.10.8, typ SSH a port 22.

Změna hesla

Po přihlášení je možné si změnit heslo k účtu. To se provádí příkazem:

passwd jmeno_uzivatele nove_heslo

Jméno uživatele není nutné zadávat pokud jde o vlastní účet na kterém jsme v dané chvíli přihlášení. A přidám také poznámku, že v Linuxu se nevypisují napsané znaky na obrazovku ani pod skrytými znaky v podobě teček i když se heslo zapisuje!