Je řada grafických víceúlohových operačních systémů pro osobní počítače a servery. Dlouhodobým vývojem architektury těchto systémů se postupně přecházelo od x16 (16ti bitové) architektury na vyspělejší x86-32 i x86-64. Plánovaná verze Windows 8 pak bude kromě podpory zkráceně x32 a x64 pracovat také na architektuře SoC pro mobilní zařízení.
V tomto článku naleznete mnoho zmínek o jádře NT, a co to vlastně je? V roce 1993 byla uvedena do prodeje nová řada operačních systémů firmy Microsoft,
která byla založena na plně 32bitovém jádře NT (New Technology) a která byla původně míněna jako plně profesionální produkt pro desktop.
Nejprve vyvinula několik duplicitních systémů s novým jádrem k již stávajícím produktům - toto období je označováno jako rané NT (3.1, 3.5, 3.51, 4.0).
Aby se pak s mezerami v podobě W95 a W98 opět vrátila ke koncepci operačního systému založeného na jádru NT i pro běžné uživatele.
Systém Windows NT poskytuje uživateli větší stabilitu a flexibilitu, než Windows pro DOS. Stabilita je zajištěna použitím ochrany paměti a hardwarovou abstrakční vrstvou (HAL).
Přímý přístup k hardwaru není dovolen a aplikace, které nepracují správně, lze ukončit bez nutnosti restartování celého počítače.
MS Windows se vyvíjel ve dvou větvích. První větev se začala vyvíjet jako grafická nadstavba MS-DOS - Windows 1, 2, 3,95, Windows 98 a Windows ME. Vývoj druhé větve pokračoval verzemi Windows 2000 a Windows XP. MS Windows se těmito operačními systémy staly řadou grafických víceúlohových operačních systémů.
Prvním operačním systémem určeným pro jednoduchou obsluhu počítače, byl MS-DOS - jednouživatelský, pracoval v textovém režimu s příkazovou řádkou. Společnost IBM se tehdy potýkala s problémem při tvorbě svého OS. Její projekt se začal opožďovat a společnost se rozhodla hledat jiné řešení. Mezitím firma Microsoft koupila od firmy Seattle Computer Products systém QDOS. Poté byl firmou tento systém přeprogramován pro počítače IBM a licencován firmě IBM pod názvem MS-DOS. Ten umožňoval běžnou práci se soubory a složkami, spouštění programů napsaných v příslušných programovacích jazycích (C, Pascal, QBasic, Fortran), formátovat pevné disky a diskety, vytvářet tzv. dávkové soubory.
Systémové požadavky: (6.22)
Windows 95 (pracovní název Chicago) je smíšený x16 / x32 operační systém, který používal ke spuštění MS DOS 7.0, který je v něm obsažen. S příchodem Windows 95 se objevuje nové grafické uživatelské rozhraní, tlačítko „Start“, Správce úloh a Plocha.
Technologické inovace:
Systémové požadavky:
25. června 1998 byly vydány Windows 98 (pracovní název Memphis). Tento systém je velice podobný systému Windows 95. Mezi jeho novinky patřila podpora sběrnic AGP a USB,
podpora pro více monitorů, podpora DVD a vyšší stabilita systému. Verze 98 byla na sklonku své životnosti poměrně dost rozšířená hlavně díky malým nárokům na výkon počítače.
Stále jde o hybridní x16 / x32 systém, také je děděna podpora MS-DOSu.
Poněkud kontroverzní bylo začlenění prohlížeče Internet Explorer 4 přímo do systému, což mu přineslo velkou strategickou výhodu v boji oproti tehdejšímu velmi oblíbenému konkurentovi Netscape,
ale Microsoftu zároveň i nepříjemné soudní tahanice.
Service packem tehdejší doby pak bylo vydání Windows 98 SE (anglicky second edition). Druhé vydání obsahovalo opravy mnoha menších chyb, pátou verzi prohlížeče Windows Internet Explorer, vylepšenou podporu USB a podporu pro DVD. Přidalo také lepší podporu zvuku, modemů, ACPI (podpora režimu spánku) a dalších.
Systémové požadavky:
Windows Millennium Edition (pracovní název Millenium) byl vydán v září 2000, tedy po vydání Windows 2000, který již byl postaven na jádru NT. 'Me' byl vylepšením Windows 98 a zároveň posledním systémem běžícím jako nadstavba nad MS-DOS. Jako jsou Windows 2000 určeny na práci a nasazení ve firmách, Windows Me se zaměřují na domácího uživatele, takže po něm vyžadují menší znalosti (například byl vybaven celou řadou průvodců). Windows Me přebírají nový vzhled z Windows 2000. Mají rovněž vylepšenou stabilitu. Kromě vzhledu přebírají Windows ME z Windows 2000 i některé nové funkce jako Plug-and-play, Ochrana systémových souborů, Automatické aktualizace či funkce System Restore, která obnovuje systémové soubory, které uživatel náhodou smazal.
Systémové požadavky:
NT 5.0
V únoru 2000 byly vydány Windows 2000. Microsoft rozhodl, že tento systém nebude označován pracovním jménem. Systém je založen na jádru Windows NT s uživatelským rozhraním z Windows 9x. "Dvoutisícovky" byly zamýšleny jako firemní systém, zatímco Windows Me byly konstruovány jako systém pro domácí použití, tedy i na hry. (Uvádí se, že W2000 neměly podporu her, ačkoliv obsahovaly DirectX. Je nutné se tedy na věc podívat z tehdejšího pohledu, kdy množství her stále běželo jako nádstavba nad MS-DOS). Poprvé je v systémech Windows použit souborový systém NTFS, také poprvé představena funkce spánku.
Systémové požadavky:
NT 5.1
Tento produkt vydala společnost Microsoft na trh v říjnu 2001. (pracovní název Whistler) Je univerzální multitaskingový multiuživatelský systém s plánováním, preemtivním multitaskingem a násobným přístupem k aplikacím a GUI. Zkratka „XP“ vychází z anglického slova experience (v překladu zkušenost). Windows XP se prezentují jako čistě multimediální a zábavní systém.
Součásti systému (1) - úlohy kernel módu:
Součásti systému (2) - úlohy uživatelského módu:
Podpora systému Windows XP bez service packu byla ukončena v září roku 2004, SP1 pak říjnu 2006, opravný balíček 2 v červenci 2010. Definitivní konec podpory se očekává v srpnu 2014. Zajímavostí pak je, že podpora downgrade z Windows 7 na XP bude v lednu 2020 ukončen. Udělá se tím konečná tečka za tímto systémem po téměř 19 letech.
Systémové požadavky:
NT 6.0
Windows Vista (pracovní název Longhorn) je operační systém pro osobní počítače zahrnující desktopy, notebooky, tablet PC a počítače typu Media center.
Pro českého zákazníka byl představen v listopadu 2006.
Tou největší změnou v systému byl přechod k modularitě (modulární jádro ale i s moduly zůstává monolitickým jádrem), většinou je označováno jako hybridní.
Také se definitivně upustilo od použití WinAPI a to se nahradilo frameworky .NET ve verzi 3.0.
Ve Windows Vista se poprvé objevilo zcela přepracované grafické rozhraní, označované názvem Aero, které podporuje průhlednost oken a nabídek, trojrozměrné animace, ikonky přizpůsobené vyšším rozlišením apod. Pro plnou funkčnost je nutné mít v počítači grafickou kartu s ovladačem WDDM.
Microsoft označuje stěžejními prvky tyto komponenty:
Minimální systémové požadavky:
NT 6.1
Windows 7 (pracovní jméno Blackcomb, po vydání Windows Vista přejmenován na Vienna) je v tuto chvílí předposlední generací operačního systému Microsoft Windows, který byl na trh uveden v říjnu 2009. Narozdíl od systému Vista, který byl zaměřený na množství nových funkcí je Windows 7 více zaměřený na postupnou modernizaci řady MS Windows s cílem plné kompatibility s existujícími ovladači zařízení, aplikacemi a hardwarem, který již byl ve Vistách funkční.
Na veletrhu CES 2012 v Las Vegas se tehdejší šéf Microsoftu Steve Ballmer pochlubil úspěchem Windows 7, který v té době používalo na 500 milionů uživatelů. Průměrně se aktivuje 7 nových licencí za sekundu.
Za zmínku stojí fakt, že označení Windows 7 je čistě obchodní. Jak se Microsoft k tomuto číslu dostal, popisuje vice prezident pro produkty Windows Mike Nash:
„Úplně první vydání Windows bylo Windows 1.0, druhé Windows 2.0, třetí Windows 3.0, všechny verze Windows 9x jsme označili jako Windows 4.0.
Podle této logiky jsou pak Windows 2000 verzí 5.0 a Vista 6.0. Docela jednoduché, že?"
Tento rozhovor pak pokračuje: A kam se nám poděla oblíbená Windows XP?
„Když jsme uváděli Windows XP jako Windows 5.1, nechtěli jsme měnit kódové označení verze, abychom maximalizovali kompatibilitu aplikací, ačkoliv se jednalo o významné vydání“ vysvětlil Nash.
Možná vám to stále není úplně jasné. Jako jsou Windows 2000 a XP pod jednou generací systémů NT tedy 5.0 a 5.1 jsou Windows 7 opět "jen aktualizací" systému Vista tedy 6.0 a 6.1.
Šťastné číslo 7 tedy hraje uživatelům na city. V této chvíli již víme, že nastal moment, kdy se rozchází číslování verzí od jejich obchodních názvů, protože byl oznámen systém Windows 8,
jehož kód by měl být označen verzí NT 7.0, ale tady to jsou už jen spekulace.
Některé z novinek v tomto systému:
Systémové požadavky:
NT 7?
Windows 8 je zatím vyvíjená verze operačního systému Windows NT uvedení je naplánováno na rok 2013. Vydána bude varianta x32 a x64 a verze pro SoC a ARM procesory (používané v mobilních zařízeních). Viditelné změny budou ve vzhledu, kde bude použit Ribbon design známý již od MS Office 2007. Kvůli změnám v jádře systému se očekává nekompatibilita ovladačů a aplikací, které byly napsány pro architekturu x32 a x64 pro verze Windows 8 architektury ARM. Ostatní aplikace vyvinuté pro Windows 7 bude možné spouštět - nová verze Windows totiž vychází z té staré a rozhraní Metro UI je nadstavbou. Řada firem však své staré produkty předělává pro nové aplikační rozhraní.
Nová Windows pracují primárně s dlaždicovým systémem, kde má každá aplikace svou vlastní "destičku". Na jejím nastavení pak záleží, zda se bude chovat jen jako zástupce na ploše,
nebo jako miniaplikace. Tuto novinku označuje Microsoft jako Metro Style - graficky a částečně i funkčně jím sjednotí všechny své platformy:
Windows PC, Windows Phone a XBox. Microsoft tak také bude mít systém rozumně ovládatelný dotyky, gesty a hlasovými povely.
Taktéž se připravuje spouštění Windows Store společně s RC vydáním, který bude jediným místem, kde bude možné získat aplikace pro uživatelské prostředí Metro.
Dle uniklé prezentaci Microsoftu má být Windows 8 s cloudem propojen více, než mnozí původně očekávali. Microsoft by totiž rád virtualizoval nejen uživatelská data,
nastavení a programy, ale i samotný systém.
Statistiky výskytu Windows pro Českou republiku: (12/2011)